Go down
Nauczyciele
Nauka
Nauczyciele

"Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy Empty "Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy

Nie Cze 18, 2017 12:42 am
Tytuł: Życie i obyczaje brytyjskich mugoli
Autor: Wilhelm Wigworthy
Przedmiot: Mugoloznawstwo
Źródła, które były wykorzystane:
http://www.edulandia.pl/edukacja/1,124765,6548989,Najwazniejsze_wydarzenia_historii_powszechnej.html?as=2
Rok wydania: 1967
Stan: Podniszczony
Spis Treści:
Dział I - Wprowadzenie do mugoloznawstwa
1. Kim są mugole? Różnice między mugolami, charłakami i mugolakami.
2. Dlaczego nauka mugoloznawstwa jest taka istotna?
Dział II - Mugole a magia
1. Dlaczego mugole o nas nie wiedzą?
2. Jak ukrywać się przed niemagicznymi?
Dział III - Funkcjonowanie mugoli w życiu codziennym
1.
Dział IV - Prace niemagicznych
1. Kucharz
2. Listonosz i posłaniec
3. Taksówkarz
Dział V - Historia świata niemagicznych
1. Najważniejsze daty z życia mugoli
Treść:

Dział I - Wprowadzenie do mugoloznawstwa


"Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy Black-party-people

Kim są mugole? Różnice między mugolami, charłakami i mugolakami.

Mugol - osoba pozbawiona mocy magicznych oraz (najczęściej) nie posiadająca wiedzy na temat świata magicznego. Rodzi się w rodzinie, w której oboje rodzice byli mugolami.
Charłak - osoba pozbawiona mocy magicznych (lub posiadająca bardzo ograniczone zdolności), urodzona w rodzinie czarodziejów. Jest on przeciwieństwem mugolaka.
Mugolak - osoba obdarzona mocami magicznymi, wywodząca się z rodziny, w której oboje rodziców było mugolami. Jest on przeciwieństwem charłaka.





Moce magiczne RodziceWiedza o magii
Czarodziej (czystej krwi) posiada czarodzieje wie
Charłak nie posiada czarodzieje wie
Mugolak (czarodziej) posiada mugole wie
Mugol nie posiada mugole nie wie (zwyke)

Dlaczego nauka mugoloznawstwa jest taka istotna?

Poznanie świata ludzi niemagicznych jest dla nas bardzo ważne. Dzięki temu jesteśmy w stanie żyć obok nich nie wyrządzając im krzywdy. Pomaga nam to zrozumieć ich funkcjonowanie i przewidzieć ich zachowanie. Dzięki nim możemy się bardzo wiele nauczyć o człowieku, który nawet pozbawiony jednego z największych darów jest w stanie stworzyć cywilizację na wysokim poziomie.

Dział II - Mugole a magia


"Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy Black-party-people

Dlaczego mugole o nas nie wiedzą?

Zapewne wielu z was zastanawia się, dlaczego czarodzieje zadają sobie tyle trudu by ukryć swoje istnienie przed mugolami. Początki tych praktyk sięgają czasów średniowiecza, kiedy to osoby obdarzone mocą magiczną budziły ogromny lęk wśród znacznie liczniejszej społeczności osób tej mocy nie posiadającej. Strach ten spowodował, że czarodzieje postanowili zataić swoje istnienie przed resztą ludzkości.
Powiecie teraz, że przecież czasy się zmieniły i nikt tu nikogo nie będzie już palił na stosie. Obecnie jednak powód ukrywania się jest z goła inny. Wyobraźcie sobie, że nagle ktoś uświadamia wam, że przez całe życie żyliście w błędzie; że gdzieś za ścianą przez cały ten czas istniał inny, obcy świat wypełniony dziwnymi stworzeniami i osobami zdolnymi do rzeczy, które wam się nigdy nie śniły; świat zupełnie nieznany i prawdopodobnie bardzo niebezpieczny. Otóż to, nieznany. Ludzie od zawsze boją się nowego i nieznanego, dlatego też nagłe uświadomienie mugoli o naszej obecności mogłoby wywołać panikę i być katastrofalne w skutkach.
Jeśli nasze istnienie ma być im kiedykolwiek wyjawione, trzeba będzie przeprowadzić tę operację stopniowo by nie wywołać aż tak wielkiego szoku.

Jak ukrywać się przed niemagicznymi?

Podstawową zasadą jest nieużywanie magii w otoczeniu mugoli. Nie powinno się wyjmować różdżki, stosować eliksirów ani posiadać na widoku magicznych przedmiotów takich jak Zmieniacze Czasu, kryształowe kule czy miotły. Wszystko to może wzbudzić podejrzenia niemagicznych. Kolejną sprawą jest ubiór. Mugole ubierają się w inny sposób niż czarodzieje dlatego przechadzanie się wśród nich w szatach i tiarach jest niewskazane. Mężczyźni powinni wtedy postawić na materiałowe spodnie, koszulę i marynarkę, a kobiety na prostą sukienkę lub spodnie i stosowną bluzkę. Wiele wskazówek odnośnie panującej aktualnie mody można znaleźć na zdjęciach w prasie dla niemagicznych. (Uwaga, nie należy się dziwić, że postaci na zdjęciach się nie ruszają. To normalne.)





Dział III - Funkcjonowanie mugoli w życiu codziennym


"Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy 1-million







Dział IV - Prace niemagicznych


"Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy 1-million

Kucharz

Kucharz to zawód występujący również w świecie czarodziejów (choć funkcję tę pełnią często skrzaty domowe) i wykonujący podobne zadania. Jego rolą jest przygotowywanie posiłków w restauracjach lub domach bogatszych osób. Każdy z mugoli powinien posiadać przynajmniej podstawowy zakres umiejętności w dziedzinie gotowania, gdyż jest to bardzo przydatne w codziennym życiu.
Różnicą, jaka dzieli mugolskich kucharzy od czarodziejskich jest przede wszystkim brak możliwości użycia magii. Osoba nie władające różdżką jest zmuszona sama odmierzyć i dodać wszystkie składniki, a także dopilnować mieszania potraw i czasu ich gotowania, co czyni przygotowanie bardziej skomplikowanych dań nie lada wyzwaniem.

Listonosz

W świecie mugoli nie istnieje coś takiego jak sowia poczta. Tak, wydaje się to abstrakcyjne, ale tak własnie jest. Funkcję sów pełnią tam wyznaczeni do tego zadania ludzie. Niegdyś tresowano do tego gołębie, ale z niewiadomych przyczyn niemagiczni zaczęli z tego rezygnować, tworząc sobie nową ścieżkę kariery.
Poczta doręczana przez mugoli ma znacznie więcej wad niż nasza. Człowiek, w przeciwieństwie do sowy potrzebuje znacznie więcej czasu na doręczenie przesyłki, ma wiele listów do dostarczenie w tym samym czasie (listonoszy jest znacznie mniej niż sów) i nie potrafi ustalić bezbłędnie położenia adresata! Może dostarczyć przesyłkę jedynie pod podany adres, a nie do rąk właściciela.

Taksówkarz

Mam nadzieję, że zdążyliście już uświadomić sobie, z jak wielkiej ilości przedmiotów nie mogą korzystać niemagiczni. Niemniej jednak, pozwolę sobie przypomnieć wam, że nie mają oni dostępu do teleportacji, świstoklików, sieci Fiuu ani mioteł. Jak więc się przemieszczają? Tylko na piechotę? Ależ nie. Ludzie wynaleźli coś takiego jak samochód. Najpierw jego rolę pełniły zwykłe konie, karoce i dorożki, ale mugole przeszli ostatnio samych siebie, wynajdując samochód. Maszynę, zdolną poruszać się samodzielnie bez użycia magii! Jej dokładnie działanie nie jest jeszcze w pełni znane.
Kim więc jest wspomniany w tytule taksówkarz? Jest to osoba potrafiąca prowadzić samochód i dowożąca innych ludzi na wskazane miejsce. Jest to naprawdę wygodny i całkiem szybko środek transportu, jeśli osoba "siedząca za kółkiem" potrafi nim dobrze sterować.

Dział V - Historia świata niemagicznych

"Życie i obyczaje brytyjskich mugoli" Wilhelm Wigworthy PT5rGaxac

Ok. 3500 r. p.n.e. - Powstanie miasta-państwa Sumerów w Mezopotamii: utworzenie pierwszych na świecie miast-państw zapoczątkowało rozwój cywilizacji miejskiej, opartej na uprawie ziemi, osiadłym trybie życia, specjalizacji produkcji rolnej i rzemieślniczej, kulturze pisma i monarchicznej teokratycznej władzy królów-kapłanów.
VIII-V w. p.n.e. - Wielka Kolonizacja grecka: skolonizowanie przez Hellenów wybrzeży Morza Śródziemnego zaznajomiło ich z wynalazkami cywilizacji starożytnego Wschodu doprowadzając do rozpowszechnienia tych zdobyczy na Europę.
450/449 r. p.n.e. - Spisanie Prawa XII Tablic w Rzymie: dla republiki rzymskiej było to wydarzenie zaczątkiem rozwiązywania konfliktów społecznych za pomocą tworzenia pisanego prawa jako trwałego filaru systemu ustrojowego.
334-323 r. p.n.e. - Aleksander Wielki, król Macedonii, na czele Macedończyków i Greków zdobywa imperium perskie, czyli cały Bliski Wschód: rozszerzenie kultury greckiej na starożytny Wschód, aż po rzekę Indus, poszerzyło horyzonty geograficzne Europejczyków.
380 r. - Cesarz Teodozjusz Wielki ogłasza chrześcijaństwo religią panującą w imperium rzymskim: wydarzenie to diametralnie zmieniło losy kościoła chrześcijańskiego w Europie, który z pozycji niegdyś prześladowanego wyznania awansował do pozycji ideowego monopolisty, prześladującego innowierców z pomocą władzy państwowej.
476 r. - Germański wódz w służbie rzymskiej, Odoaker, obala ostatniego cesarza zachodnio-rzymskiego: ten symboliczny moment ostatecznego upadku Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie Europy odegrał istotna rolę w kształtowaniu się cywilizacji europejskiej.
622 r. - Ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny, początek ery muzułmańskiej: symboliczna data początku rozpowszechniania islamu wśród beduińskich plemion Półwyspu Arabskiego.
711-714 r. - Arabowie podbijają państwo Wizygotów w Hiszpanii: sam w sobie podbój Hiszpanii był peryferyjnym wydarzeniem zarówno w historii ekspansji islamu jak w historii Europy.
755 r. - Pepin Mały tworzy w Italii Państwo Kościelne z ziem odebranych Longobardom: oddanie papieżowi świeckiego terytorium w pełne władanie ustanowiło podwaliny niezależności kościoła katolickiego od władzy świeckiej, w przeciwieństwie do kościoła wschodniego/prawosławnego, stale uwikłanego w zależność od tej władzy.
800 r. - Koronacja cesarska Karola Wielkiego: przywrócenie w Europie idei uniwersalnego cesarstwa, jednoczącego chrześcijan zachodu, stało się początkiem idei pokojowego ustabilizowania sytuacji politycznej kontynentu podzielonego na wiele zwalczających się państw.
988 r. - Chrzest Rusi w obrządku prawosławnym: przyjęcie przez władców tego państwa chrztu z Bizancjum trwale zdecydowało o przynależności Europy Wschodniej do odrębnego kręgu kulturowego, w którym cechą charakterystyczną była większa zależność religii od władzy świeckiej.
1054 r. - Tzw. Schizma Wschodnia- rozłam kościoła wschodniego i zachodniego: spowodowany rywalizacją o zwierzchnictwo w świecie chrześcijańskim między papieżem a patriarchą Konstantynopola konflikt zapoczątkował trwałe rozejście się kultur Europy katolickiej i prawosławnej.
1122 r. - Konkordat Wormacki cesarza Henryka V i papieża Kaliksta II: ten czysto polityczny kompromis zapoczątkował w dziejach Europy odgraniczenie od siebie, zarówno w życiu codziennym jak w systemach politycznych, świeckiej i religijnej sfery życia.
1265 r. - Zwołanie pierwszego parlamentu w Anglii: to wydarzenie stanowi wstęp do budowy w Europie monarchii stanowych, w których społeczeństwo uzyskuje prawo do współrąšdzenia z monarchami.
1346-1349 r. - Czarna śmierć w Europie: przybyła ze Wschodu zaraza dżumy odegrała ogromną rolę w historii Europy późnego średniowiecza i wczesnej epoki nowożytnej.
ok. 1450 r. - Wynalezienie druku przez Johanna Gutenberga: tańszy niż wcześniej dostęp do słowa pisanego nie tylko ostatecznie wyzwolił kulturę spod monopolu ludzi kościoła, ale też wpłynął na łatwiejszy i powszechniejszy obieg informacji- drukowane ulotki i pamflety stały się głównym narzędziem walki politycznej i religijnej w epoce nowożytnej.
1453 r. - Zdobycie Konstantynopola przez Turków Osmańskich: wydarzenie to ostatecznie zamknęło historię pozostałości Cesarstwa Rzymskiego w Europie, jakim było Bizancjum.
1492 r. - Krzysztof Kolumb odkrywa Nowy Świat : zdobycie dla Europejczyków bogactw Ameryki trwale zmieniło układ gospodarczy na naszym kontynencie (tzw. dualizm gospodarczy), określiło nowe szlaki i nowe centra handlu, rozpoczęło proces powstawania wymiany ogólnoświatowej czyli to, co dziś nazywamy globalizacją.
1517 r. - Wystąpienie Lutra w Wittenberdze: początek reformacji w Europie podkopał religijny monopol kościoła katolickiego, zmuszając go do odnowienia swej doktryny i praktyki (kontrreformacji).
1689 r. - Ustawa o Prawach tworzy w Anglii podwaliny monarchii parlamentarnej: ten model ustrojowy, z faktycznym trójpodziałem władzy, ograniczoną rola monarchy i przewagą rządu i parlamentu, z określoną procedurą wyłaniania rządu i zadaniami opozycji, legł u podstaw współczesnych europejskich demokracji parlamentarnych.
1783 r. - Uznanie niepodległości USA przez Wielką Brytanię: zakończona sukcesem wojna 13 kolonii o niepodległość od korony brytyjskiej stworzyła pierwsze oparte na pisanej konstytucji państwo ?wiata, w którym słabe bariery społeczne umożliwiały awans aktywnej jednostki niezależnie od jej urodzenia. Społeczeństwo amerykańskie stało się też wzorem aktywnego społeczeństwa obywatelskiego dla krajów europejskich.
26 sierpnia 1789 r. - Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela we Francji.
1804 r. - Wprowadzenie Kodeksu Cywilnego we Francji.
1814-1815 r. - Kongres wiedeński: spotkanie monarchów Europy w Wiedniu ustanowiło nowy polityczny ład europejski.
1848 r. - Wybuch Wiosny Ludów w Europie, opublikowanie Manifestu komunistycznego przez K. Marksa i F. Engelsa.
1871 r. - Proklamowanie zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego (II Rzeszy): proces zjednoczenia Niemiec zakończył się powstaniem pośrodku Europy silnego gospodarczo i demograficznie państwa.
1899 r. - I Konferencja Prawa Wojennego w Hadze: międzynarodowa konferencja pokojowa w Hadze z udziałem 26 państw.
1902 r. - Australia jako pierwsze suwerenne państwo ?wiata nadaje prawa wyborcze kobietom.
28 czerwca 1914 r. - Zamordowanie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie: początek I Wojny Światowej.
1917 r. - Szturm bolszewików na Pałac Zimowy w Piotrogrodzie.
1920 r. - Powstanie pierwszej radiostacji w USA: pojawiło się w ten sposób nowe medium, przydatne nie tylko w celach rozrywkowych, handlowych, reklamowych ale też szeroko wykorzystywane w propagandzie politycznej.
1939 r. - Wybuch II Wojny Światowej.
VIII 1945 r. - Amerykański atak jądrowy na Hiroshimę i Nagasaki: atak ten w ogromnej mierze przyspieszył kapitulację Japonii i zakończenie Drugiej Wojny Światowej, stał się też argumentem przetargowym w rozpoczynającej się wtedy Zimnej Wojnie między ZSRR a USA, ponadto był pierwszym przykładem użycia przez ludzkość energii jądrowej, na tyle odstraszającym, że mimo Zimnej Wojny udało się uniknąć jego powtórzenia.
1945 r. - Podpisanie Karty Narodów Zjednoczonych w San Francisco.
1945-1946 r. - Proces zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze.
1957 r. - ZSRR umieszcza pierwszego sztucznego satelitę na orbicie.
1973-1975 r. - Obrady Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) w Helsinkach.
Powrót do góry
Pozwolenia na tym forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach