Go down
Magic Lullaby
Mistrz Gry
Magic Lullaby

Poradnik do wikipedii Empty Poradnik do wikipedii

Sro Kwi 11, 2018 6:50 pm
Poradnik do wikipedii

Aurostwa April Ryan.

Witam.
Jako, iż ode mnie wyszedł pomysł założenia wiki, stwierdziłam, że również muszę napisać o niej poradnik, zwłaszcza, że większość ludzi nie wie, jak jej używać.
Napiszę to najprościej, jak potrafię, dodatkowo załączając screeny ze strzałkami. Toteż:

Pierwszym krokiem powinno być założenie konta. Bez konta nic nie zdziałacie - to znaczy, może i byście zdziałali, ale to się zwyczajnie nie opłaca.
Zakładanie konta nie powinno być większym problemem.

Poradnik do wikipedii 5ZiqAyq

Logujecie się. Potrzebujecie stworzyć nową stronę dla swojej postaci? Nie musicie prosić o to admina, bez problemu możecie zrobić to samodzielnie. Załóżmy, że Wasza postać to Jan Kowalski. Aby utworzyć nową stronę, wystarczy wpisać w pole z adresem coś takiego:

Poradnik do wikipedii XDJyB7K

Koniecznym jest dodanie "_" pomiędzy imieniem i nazwiskiem postaci.
Klikacie enter i powinno wyświetlić się Wam coś takiego:

Poradnik do wikipedii SLhslcB

Klikacie w "Utwórz" zaznaczone strzałką na screenie i wtedy wyświetla się takie coś:

Poradnik do wikipedii BZc8RbR

Wchodzicie w "Edytor źródłowy". Teraz następuje moment, w którym musicie dodać poprawny kod strony. Ale spokojnie, oddychajcie! Wasza robota polegać będzie jedynie na zwyczajnym kopiuj-wklej.
Jak możecie zauważyć, zarówno uczniowie konkretnych domów, jak i dorośli mają bloki różnego koloru - Gryffindor czerwony, Slytherin zielony, a dorośli czy duchy szary. Jak zapewne można się domyślić, musicie wybrać konkretny kolor pasujący do Waszej postaci. Poniżej w spoilerze umieszczę gotowiec, który wystarczy skopiować i wkleić w pole, które pojawiło się Wam po kliknięciu w "Edytor źródłowy".

Kod dla Gryffindoru:

Kod dla Slytherinu:

Kod dla Ravenclawu:

Kod dla Hufflepuffu:

Kod dla dorosłych, zmarłych:


Załóżmy, że nasz Jan Kowalski będzie Puchonem. Wybieram kod Puchonów i umieszczam go w polu, które pojawiło się po kliknięciu w "Edytor źródłowy".
Uzupełniam kod według własnej inwencji twórczej. Tu raczej nie ma nic skomplikowanego, wystarczy po prostu dodawać konkretne informacje po "=" i spacji. Czyli:

Poradnik do wikipedii K3zHvuS

Specjalnie pozostawiłam puste pole przy wpisywaniu grafiki, bo wiem, że ona sprawia najwięcej problemów i muszę poświęcić cały osobny punkt na wytłumaczenie, jak powinno się ją wgrać. To lecimy:
Wchodzicie w "Obrazy" (odnośnik na górze na pasku, na screenie oznaczony liczbą 1), a następnie klikacie w "Dodaj obraz" (liczba 2)

[Poradnik do wikipedii Oc3o08t

Następnie wgrywamy sobie zdjęcie, jakie chcemy, aby pojawiło się w polu. Teraz uwaga - istotna jest nazwa pliku. Znam siebie i wiem, że najczęściej moje obrazy noszą nazwę typu uhfiebhfkerf.jpg. Pewnie z Wami bywa podobnie. Oczywiście nie musimy tego zmieniać, ale jeśli chcemy, aby było przejrzyściej i aby łatwiej było nam odnaleźć późniejszy plik, możemy zmienić nazwę na - na przykład - jankowalski (aby odnaleźć możliwość zmiany nazwy, trzeba kliknąć w "Więcej opcji"). Prezentuje się to mniej więcej tak:

Poradnik do wikipedii 08JHgSI

Pozostaje przesłać plik. Jak widać, nie dodaliśmy do tego ".jpg", ale to nic, gdyż wyskakuje wtedy taki komunikat:

Poradnik do wikipedii B2J0cEZ

Klikamy "Prześlij mimo to".
Zdjęcie dodaje się wtedy do tych umieszczonych w galerii na pierwszej pozycji jako najnowszy.
Teraz wystarczy jedynie przekopiować jego nazwę (w naszym przypadku Jankowalski.jpeg) i umieścić ją w specjalne pole:

Poradnik do wikipedii OzT6CTC

No i to chyba tyle. Jeśli macie jeszcze jakieś problemy, to piszcie, a postaram się je wytłumaczyć.
Podrzucam na koniec jeszcze stronkę naszego Jana Kowalskiego - o, tutaj - byście zawsze mogli sobie wejść w "edytuj" i podpatrzyć co jak zostało ustawione by działało poprawnie.


Ostatnia Aktualizacja: 11.04.18 r.
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach